Podstawa opodatkowania w sytuacji ustalenia ceny poniżej wartości rynkowej towaru
Nawet jeżeli kwota transakcji pomiędzy podmiotami niepowiązanymi ustalona zostanie znacznie poniżej kosztów zakupu towaru, organ podatkowy nie ma podstawy do jej doszacowania na gruncie podatku od towarów i usług, o ile celem tej transakcji nie jest obejście prawa.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2019 r. (0111-KDIB3-1.4012.577.2019.2.IK).
Zgodnie z przedstawionym w interpretacji zdarzeniem przyszłym, spółka jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa medycznego elektrowni na podstawie zawartych umów.
W latach 2008-2016 spółka oraz elektrownia będąca kontrahentem spółki w toku negocjacji i odzwierciedlających negocjacje aneksów do zawartych umów ustaliły, że:
- spółka zawrze umowy leasingu na dwa samochody specjalne (tj. wóz strażacki i samochód sanitarny), które to pojazdy miały być wykorzystywane do świadczenia usług na rzecz elektrowni,
- wynagrodzenie spółki z tytułu świadczenia usług na rzecz elektrowni zostanie powiększone o wysokość rat leasingowych płaconych leasingodawcy,
- po zakończeniu świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta